Koloniální obchod a řemeslo

V průběhu května 2023 jsme na zámku otevřeli koloniál, naši novou expozici, kterou jsme věnovali obchodu začátku 20. stol. Vždy otevřeno a všechno k dostání. Přes galanterii a módní salon až po vetešnictví.

V této části expozice, jejímž autorem a kurátorem je pan Pavel Kuře, náš "soused" ze zámku Martinice, se ocitnete v původním dochovaném prvorepublikovém světelském koloniálu pana Dvořáčka, v bytě dobového bydlení, v módním salonu, vetešnictví a projdete uličkou tradičních řemesel. 

Prohlédnete si vybavení i sortiment tradičního koloniálu se smíšeným zbožím tak, jak se chodilo nakupovat před více než 100 lety a navštívíte i zákulisí krámku, které bývalo zraku zákazníků ukryto.

Můžete nahlédnout i do truhel řemeslníků; dnes takovým truhlám říkáme "montážní brašna" a je to pohled na nářadí mnoha specializovaných řemesel, která dnes už díky technologickému vývoji vůbec neexistují.

Druhou část expozice vytvořil Světelský vlastivědný spolek. Seznámíme Vás s historií zámku i významnými obory, které byly a jsou charakteristické a neodmyslitelně spjaty s touto lokalitou: sklářství a kamenictví.