Výstava orchidejí

Na zámku ve Světlé probíhá první letošní zážitková výstava - tentokrát orchidejí.

Milan Dopita, špička mezi čekými floristy, pro Vás připravil kouzelnou přehlídku plnou klasických i méně známých rostlin tohoto druhu.

Čeká na vás kreativně pojatá floristická expozice v několika zámeckých sálech. Ohromující by měla být i procházka naší oranžerií, kde volně létající papoušky a jiné ptactvo doplní další crazy orchidejové instalace.

Počítáme i se soutěží pro děti a navíc některé z vystavených druhů si budete moci zakoupit v našem orchidejovém zámeckém obchůdku.

Výstava je otevřena denně od 10 do 17 hodin do 26.5.2024.

Krásu vystavených orchidejí doplňuje výstava fotografií Ondřeje Prosického. Projektu fotografování českých orchidejí se věnuje s různou intenzitou již 14 let. Za tu dobu fotografoval všech 64 druhů orchidejí, které kvetou na území Česka a navštívil téměř dvě stovky lokalit jejich přirozeného výskytu.

"Se začátkem jara lze ve střední Evropě najít rostliny čeledi Orchidacea, které jako by sem vůbec nepatřily a v detailu připomínají spíše posly z tropů. Přestože mnoho druhů, a to zejména v Česku, je na pokraji vyhynutí, kdy lze najít pouze několik rostlin, už se mi snad částečně podařilo zaznamenat jejich krásu."

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Pár fotek z výstavy. Nebojte, neprozrazujeme všechno...

Foto: Martin Soukup

Autoři výstavy

Milan Dopita

Floristice se věnuje již 30 let, je absolventem Střední zahradnické školy v Brně a majitelem OXALIS květinářství a společnosti SKETCH s.r.o., která se zabývá květinovým designem interiérů, dekorováním eventů, výstav, společenských akcí a květinovými službami pro firmy. Mezi nejvýznamnější a největší realizace patří návrh a instalace květinové výzdoby Plesu oficírů ve Vídeňském Hofburgu, květinová výzdoba 02 Arény v Praze pro Volvo truck, kytice a výzdoby pro významné české i světové umělce, sportovce a politiky (mezi jinými Rolling Stones, Scorpions, Kiss, Deep Purple, Sting, Karel Gott, Rudy Giuliani, Václav Havel, Stefi Graff, Jana Novotná, Monika Selešová a mnoho dalších…) a několik realizací ve Španělském sále a konírnách Pražského hradu.

Milan Dopita se za svou bohatou profesní kariéru stal vicemistrem ČR ve floristice, vítězem Grosser preis ve Vídni a absolutním vítězem floristické soutěže Brněnská růže a je autorem několika floristických show. V současné době působí jako lektor floristiky a jurista floristických soutěží.

Ondřej Prosický

Fotograf divokých zvířat a orchidejí, píšící autor, lektor, copywriter, průvodce a především milovník přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Při cestách za přírodou po celém světě si zamiloval zejména Arktidu a tropické oblasti Střední Ameriky. Pravidelně pořádá fotografické workshopy v Česku, ale i ve Finsku, v Kostarice a Botswaně, které už navštívilo 1200 fotografů. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR a Evropské federace profesionálních fotografů, která mu v roce 2011 udělila titul QEP, jak prvnímu fotografovi v kategorii Wildlife Photography. Má za sebou přes 52 autorských výstav a každoročně získává ocenění z celého světa. Fotografem na volné noze je osmým rokem se snahou živit se pouze autorskou tvorbou. Tvrdí, že při prvním náznaku toho, že při fotografování nepropaguje divokou přírodu, ale jen sebe, se vrátí k původní profesi inženýrského geologa.

Projektu fotografování českých orchidejí se věnuje s různou intenzitou již 14 let. Za tu dobu fotografoval všech 64 druhů orchidejí, které kvetou na území Česka a navštívil téměř dvě stovky lokalit jejich přirozeného výskytu.

"Se začátkem jara lze ve střední Evropě najít rostliny čeledi Orchidacea, které jako by sem vůbec nepatřily a v detailu připomínají spíše posly z tropů. Přestože mnoho druhů, a to zejména v Česku, je na pokraji vyhynutí, kdy lze najít pouze několik rostlin, už se mi snad částečně podařilo zaznamenat jejich krásu.

Ceník

Otevírací doba:      denně od 10 do 17 hodin

Prohlídky trvají 30 min, kapacita výstavy je 50 osob najednou. Online zakoupené vstupenky mají přednost.

Dospělí

Základní vstupné


160 Kč

Studenti a senioři

senioři od 65 let věku | držitelé ZTP & ZTP/P

studenti od 15 do 26 let věku - ISIC, index, potvrzení o studiu

 


120 Kč

Junioři

ve věku od 6 do 15 let


90 Kč


Při skupinové návštěvě je 21. vstupenka zdarma.