Pávi

16.03.2024

Začátkem března se k trvalému pobytu na zámku přihlásila paví rodinka. Dva pávi a čtyři pávice jsou - než se seznámí s prostředím - dočasně umístěni v provizorní voliéře. V průběhu dubna pak budou vypuštěni a jejich revírem bude celý zámek i jeho okolí.

A kdo že tu vlastně bydlí?

Páv korunkatý (Pavo cristatus), také se mu říká Páv modrý. Ve volné přírodě žije v lesích jižní Indie a na Srí Lance. Samec dosahuje délky kolem 220 cm, z čehož však až 150 cm připadá na prodloužená nadocasní pera. Hlavu má samec zelenomodrou s vysokou korunkou z per. Krk a prsa má zelenomodrá s purpurovým leskem, hřbet zelenavý, břicho černé, ocas a letky křídel hnědé. Křídlo je černobíle vlnkované, dlouhá nadocasní pera jsou zelená s duhově barevnými oky. Samice je menší, celkově hnědá, s krkem a prsy zelenavými a nemá prodloužená nadocasní pera jako samec. Samice dosahuje délky kolem 85 cm. Dlouhá nadocasní pera, která používají pro dvoření, vypadávají samcům obvykle v červenci a nová dorostou do zimy. Tato pera narůstají samcům až ve třetím roce. Není to však jejich ocas, ten, mnohem menší, je schován pod nimi. Brzy ráno a večer se samci ozývají svým pronikavým, daleko slyšitelným křikem. Pávi kupodivu dobře létají i se svým dlouhým přívěskem, ale nevydrží letět příliš dlouho.

Páv se zdržuje v menších skupinách. Obvykle má jeden samec čtyři až pět samic a žije v polygamii. O hnízdění samic se nijak nestará a každá ze slepic si buduje vlastní hnízdo, kterým je mělký dolík v zemi, ukrytý v trávě nebo mezi keři. Samice snáží 4 až 8 vajec, která jsou žlutobílá, nepravidelně jemně tmavě tečkovaná. Na snášce sedí samice 28 dní a o kuřata se stará rovněž sama, vodí je za potravou a ochraňuje je. Pávi se živí hmyzem a dalšími bezobratlými živočichy, ale také drobnými obratlovci, jako jsou gekoni, drobní hadi apod. Žerou však i semena, různé plody a zelené výhonky i trávu. Přestože hnízdní na zemi, raději spí na větvích stromů. V oblasti přirozeného výskytu, v Indii, je páv chován i jako domácí zvíře, především díky schopnosti pávů živit se mladými kobrami. Nesnášejí se však s ostatními domácími zvířaty. Ve volné přírodě je páv velmi plachý. V zajetí se vyvynulo několik mutací, nejčastější z nich je bílý páv.  |  zdroj: https://www.oook.cz/pav.html